magazyn informacyjny

Wiadomości | analizy | opinie | ciekawostki
Home » 7 zalet płynących z biegania

7 zalet płynących z biegania

Bieganie jest wspaniałe! Jeżeli jeszcze nie zmotywowałeś się do tego, żeby zacząć i sam siebie musisz do tego przekonać, Nowy Rok może być dobrym początkiem do rozpoczęcia aktywności. 

Zaleta numer 1: łatwy start

Niski próg wejścia to cecha charakterystyczna dla tego sportu. Nie potrzeba wielkich pieniędzy ani drogiego sprzętu, aby cieszyć się z jego uprawiania. Istotne dla bezpieczeństwa nóg są odpowiednio dobrane buty, choć i pod tym względem można znaleźć kompromisowe rozwiązanie, które nie wydrenuje zbytnio naszej kieszeni. Jeżeli chodzi o strój, wystarczy przewiewna koszulka, zapinana bluza i spodnie z długimi nogawkami. Nie musi to być najnowsza kolekcja znanej marki sportowej – wystarczy, że odzież będzie adekwatna do pogody i dobrze odprowadzająca wilgoć. Pozostałe akcesoria i gadżety można nabywać z czasem, gdy przekonamy się, że na pewno jest to sport dla nas i nie porzucimy go po pierwszym tygodniu. 

Zaleta numer 2: więcej energii na co dzień

Im więcej biegasz, tym więcej masz sił do pokonywania codziennych trudności i wyzwań. Niejeden biegacz już udowodnił, że dzięki swojej niepozornej pasji lepiej sobie radzi z przezwyciężaniem trudności w życiu prywatnym czy zawodowym. 

Zaleta numer 3: zdrowa głowa

Bieganie to nie tylko siły fizyczne, ale także i psychiczne. Liczne badania naukowe potwierdzają, że regularne treningi na świeżym powietrzu zmniejszają ryzyko zachorowania na depresję. Odpowiedzialne są za to wytwarzające się podczas aktywności fizycznej endorfiny, zwane też hormonami szczęścia. Z pozoru wymęczony wysiłkiem fizycznym umysł zdecydowanie lepiej pracuje. 

Zaleta numer 4: lepszy sen

Dzięki odpowiedniemu dotlenieniu organizmu i wszystkich jego narządów, u biegaczy zdecydowanie rzadziej występują problemy z zasypianiem. Lepszy sen to więcej sił witalnych na kolejny dzień, a także zdecydowanie lepsze samopoczucie. U osób regularnie biegających można zaobserwować poprawę jakości nocnego wypoczynku. 

Zaleta numer 5: bardziej zadbane ciało

Jak nietrudno się domyślić, bieganie spala sporo kalorii. Szacuje się, że godzina ruchu (czy to na bieżni, czy też na świeżym powietrzu) to około 350-500 kcal mniej. To nie wszystko! Podczas treningu uaktywniają się mięśnie niemal całego ciała. Wysmuklają się nogi, ale też poprawia się jędrność i koloryt skóry.

Zaleta numer 6: grupowa forma aktywności

Jeśli od dawna marzy Ci się aktywne spędzanie czasu wolnego w gronie przyjaciół, namów ich do biegania. Warto zacząć od małych kroków i marszobiegu, by z czasem przejść do bardziej wydajnej i męczącej formy ruchu. Jeżeli najbliższe otoczenie nie podziela Twojej biegowej pasji, za pośrednictwem Internetu bez trudu znajdziesz podobnych do siebie zapaleńców z Twojej okolicy. 

Zaleta numer 7: doskonałe samopoczucie

Lepszy nastrój, ale też większa wiara w siebie – tego typu efekty to przyjemne skutki uboczne regularnych treningów biegowych. Duże zaangażowanie w tę aktywność może przynieść efekty widoczne na ciele, ale również te w głowie. Przy okazji wyrabiasz w sobie wytrwałość, cierpliwość i silną wolę, które są przydatne także w innych dziedzinach

Dodaj komentarz