magazyn informacyjny

Wiadomości | analizy | opinie | ciekawostki
Home » Co powoduje niepłodność i jak się ją leczy?
Klinika Zdrówko w Bydgoszczy

Co powoduje niepłodność i jak się ją leczy?

Niepłodność to dramat, który przeżywa bardzo wiele par. Pomocy lekarzy, aby mieć dziecko potrzebuje ich coraz więcej. Na szczęście współczesna medycyna jest w stanie parom tym pomóc. Także w Polsce dostępne są nowoczesne metody zarówno diagnostyczne, jak i leczenia niepłodności.

O niepłodności można mówić dopiero wtedy, gdy mimo regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji przez okres dwunastu miesięcy kobieta nie zachodzi w ciążę. Po takim okresie warto wybrać się do lekarza. Z wizytą u lekarza mogą jedynie poczekać bardzo młodzi partnerzy – u części part dochodzi do poczęcia w ciągu następnego roku. Jeśli jednak oboje partnerzy, a w szczególności kobieta, przekroczyli 30. lat z wizytą u specjalisty zajmującego się leczeniem niepłodności nie należy zwlekać.

Jakie są przyczyny niepłodności?

Za niepłodność nie jest odpowiedzialna wyłącznie kobieta, dlatego do kliniki leczenia niepłodności powinien zgłosić się także mężczyzna. Każdy ginekolog w Bydgoszczy czy innym mieście potwierdzi ten fakt. Przyczyną niepłodności u kobiet najczęściej są zaburzenia hormonalne oraz niedrożność jajowodów. Niedrożność jajowodów może być spowodowana przebytymi chorobami wenerycznymi, zakażeniami bakteryjnymi, zrostami powstałymi po operacjach w obrębie jamy brzusznej, endometriozą.

Na płodność kobiet bardzo niekorzystnie wpływa także:

 • nieprawidłowa praca gruczołów i organów wytwarzających hormony;
 • stres – także ten, który wynika z niepowodzeń starań o ciążę;
 • niewłaściwa dieta;
 • nadmierny wysiłek fizyczny;
 • nadużywanie używek.

Przyczyną niepłodności u kobiet może być także nieprawidłowa budowa narządów rozrodczych.

Przyczyny męskiej niepłodności również są złożone. Najczęściej wynika ona z niskiej jakości nasienia. Na coraz gorszą jakość nasienia wpływa: przegrzewanie jąder, stosowanie używek, stresujący styl życia, zanieczyszczenie środowiska.

Przyczyną męskiej niepłodności może być również:

 • zaburzenia hormonalne lub genetyczne;
 • obustronne wnętrostwo;
 • zaburzenia erekcji i ejakulacji;
 • zabiegi chirurgiczne na jądrach i powrózkach nasiennych.

Przebyte w przeszłości ostre choroby zakaźne z odczynem w jądrach również mogą być przyczyną męskiej niepłodności.

Ginekolog odpowiada – jakie badania pozwalają ustalić przyczyny niepłodności?

Jak już wspomnieliśmy, na wizytę u specjalisty muszą jednocześnie zgłosić się oboje partnerzy. Oboje też muszą poddać się badaniom diagnostycznym. Ginekolog w Bydgoszczy i każdym innym mieście potwierdzi, że badania nie mogą dotyczyć tylko kobiety.

Diagnostyka rozpoczyna się od bardzo dokładnego wywiadu. Pozwala on ocenić szanse na samoistną ciążę lub ukierunkować na leczenie. Podstawowym testem, któremu muszą poddać się mężczyźni jest badanie nasienia. Test tej wykonywany jest dwukrotnie. W przypadkach, gdy leczenie partnerki jest nieskuteczne oraz u par z niepłodnością idiopatyczną (o takiej niepłodności lekarze mówią, gdy przyczyny braku ciąży nie można w ogóle ustalić), lekarz może zlecić wykonanie bardziej szczegółowych badań. Może to być USG, badania hormonalne i badania genetyczne czy test na obecność przeciwciał przeciwplemnikowych w nasieniu.

Diagnostyka u kobiet zaczyna się od badania ginekologicznego. Bardzo istotna jest ocena owulacji. Jest ona dokonywana na podstawie wywiadu, badania stężenia progesteronu (test wykonuje się na 7 dni przed spodziewaną menstruacją) i badania USG. Aby oceniać stan narządów rodnych wykonuje się: USG, HSG (histerosalpingografię), laparoskopię i histeroskopię.

Jak leczy się niepłodność?

Metody leczenia zależą od przyczyn niepłodności. Jeśli przyczyną niepłodności męskiej są zaburzenia hormonalne, pacjentowi podawane są hormony w odpowiednio dobranych dawkach. Ograniczające płodność infekcje wymagają leczenia operacyjnego. Jeśli przyczyną niepłodności kobiet są nieregularne owulacje, pacjentka przyjmuje preparaty zawierające hormony. Natomiast takie przyczyny kobiecej niepłodności jak endometrioza czy niedrożność jajników leczy się operacyjnie. Gdy metody te nie przynoszą rezultatów, pozostaje tylko procedura in vitro. Kobiety, które zdecydują się na ten zabieg muszą przejść szereg badań. Niektóre badania (między innymi testy serologiczne w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B i C oraz HIV) wykonują oboje partnerzy. Mężczyźni, w których nasieniu jest mniej niż 5 mln plemników/ml muszą poddać się badaniu kariotypu oraz CFTR.

Czy specjalistyczne klinki zajmują się tylko leczeniem niepłodności?

Kliniki leczenia niepłodności zajmują się nie tylko leczeniem niepłodności. Oferują także kompleksowe usługi z zakresu położnictwa i ginekologii. Zajmują się diagnostyką i prowadzeniem ciąży fizjologicznej lub powikłanej. W ofercie mają również diagnostykę i leczenie zaburzeń endokrynologicznych. Do kliniki mogą zgłaszać się także kobiety w okresie klimakterium. Lista usług medycznych świadczonych przez klinikę jest naprawdę bardzo długa.

Pomoc świadczona niepłodnym pacjentom to tylko jedna z usług medycznych, które świadczy klinika leczenia niepłodności. Klinika świadczy kompleksowe usługi medyczne z zakresu ginekologii, położnictwa i rehabilitacji. Ośrodek dysponuje najbardziej nowoczesnym sprzętem i zatrudnia najlepszych specjalistów.

Jeden komentarz

 • Andzela1

  15 lutego 2022 at 13:46

  Jest mozliwosc adopcji dziecka, ale by skorzystac z takiego rozwiazania trzeba spełniać szereg wytycznych. Samo leczenie niepłodności w niektorych sytuacjach jest z góry skazane na niepowodzenie niestety:(

  Odpowiedz

Dodaj komentarz