magazyn informacyjny

Wiadomości | analizy | opinie | ciekawostki
Home » Czy da się zarobić na handlu online?

Czy da się zarobić na handlu online?

Rynek e-commerce z roku na rok rośnie. Raporty branżowe wskazują, że w samej tylko Polsce jego wartość określana jest na poziomie 92 mld złotych. Eksperci podkreślają, że polski handel internetowy należy do jednego z najdynamiczniej rozwijających się na tle Europy. Czy na tym rynku jest miejsce dla małych sprzedawców?

Własny sklep – jak zacząć? 

Istnieje szereg platform, za pomocą których można prowadzić handel online. Firmy programistyczne oferują gotowe rozwiązania, dzięki którym nawet osoby mające niewielkie pojęcie w kwestiach technicznych znakomicie poradzą sobie z wprowadzaniem grafik, zdjęć, cen czy opisów produktów. Założenie własnego sklepu może odbyć się poprzez wybór gotowego szablonu. Wszelkie płatności są zintegrowane z bramkami popularnych operatorów, co ułatwia wystartowanie. Koszty prowadzenia zwykle są uzależnione od liczby wprowadzonych produktów. Na start będzie potrzebnych zaledwie kilkaset złotych miesięcznie. Jest to bardzo popularna opcja wśród osób znanych z YouTube czy Instagrama. W przeciwieństwie do małych przedsiębiorców, influencerzy mają zbudowaną grupę odbiorców, którzy najczęściej są wiernymi fanami danej marki. To daje im ogromną przewagę, gdyż ich klienci są doskonale obeznani w ofercie produktowej i w contencie. Pozostali sprzedający, do których klienci będą trafiać niejako z przypadku, muszą liczyć się z koniecznością pozycjonowania w wyszukiwarce Google. Pomocne bywają także reklamy, na przykład za pośrednictwem portali społecznościowych. W praktyce może to oznaczać dodatkową inwestycję na poziomie kilku tysięcy złotych miesięcznie. 

Marketplace – prosta droga do milionów odbiorców 

Istnieje też dość usystematyzowany rynek marketplace’ów, czyli miejsc oferujących produkty różnych marek i różnych sprzedawców. Należy do nich, między innymi, Allegro, Empik, eBay, Amazon, Vinted, Olx czy Facebook. Choć dzięki nim można docierać z ofertą do milionów użytkowników, serwisy te pobierają często niemałe prowizje za sprzedaż. Niemniej mają ciekawą ofertę produktową, a ich wyroby mające niewielką konkurencję w sieci. Tym osobom, które dbają o szybką wysyłkę i zadowolenie klientów, sprzedaż online potrafi wygenerować bardzo przyzwoite dochody. 

Dodaj komentarz