magazyn informacyjny

Wiadomości | analizy | opinie | ciekawostki
Home » Jak cię widzą, czyli po co nam gabloty i witryny

Jak cię widzą, czyli po co nam gabloty i witryny

Bez profesjonalnie wykonanych przeszklonych gablot i witryn, przeznaczonych do prezentacji eksponatów, produktów, certyfikatów, dokumentów itd., nie obejdzie się żadne muzeum, szkoła, renomowany sklep czy też firma.

Z różnego rodzaju gablotami czy witrynami spotykamy się na co dzień, w muzeach, szkołach, firmach, a nawet domach prywatnych. Nie zawsze zwracamy na nie uwagę. To jednak nic złego, bo zdaniem fachowców w branży, dobra gablota powinna być tłem dla eksponatu, który prezentuje. Nie oznacza to jednak, że powinna być zaprojektowana i wykonana niechlujnie, z byle jakich materiałów. Wręcz przeciwnie.

Jak wybrać? Najlepiej według potrzeb

Wybór dobrej gabloty nie jest prosty. Przede wszystkim musimy dobrze znać swoje potrzeby, pod które dostosujemy odpowiedni model, wykonany z dedykowanych do ekspozycji (ale też i kompozycji) materiałów. A właściwie, to po co nam gablota?

Pierwszą odpowiedzią, jaka się nasuwa w odpowiedzi na to pytanie jest bezpieczeństwo. Witryna to przecież ni mniej, ni więcej forma zabezpieczenia eksponatów, przedmiotów, produktów lub dokumentów. Umieszczenie ich za przysłowiowym szkłem uchroni je przed działaniem czynników zewnętrznych. Z pewnością nie zagrozi im kurz, brud czy wilgoć. Znacznie mniejsze będzie też prawdopodobieństwo przypadkowego lub umyślnego ich uszkodzenia albo kradzieży.

Wykonanie, materiały i wzornictwo

Z czego zbudowana jest typowa witryna? Podstawowymi materiałami są profile aluminiowe, drewno, płyty MDF i rzecz jasna szklane ściany – także kuloodporne. Możliwości jest znacznie więcej, wszystko zależy od preferencji zamawiającego. Dotyczy to także wymiarów i projektu.

– Stosujemy niejednokrotnie bardzo wyrafinowane wzornictwo witryn – podkreślają fachowcy z bydgoskiej firmy BATR (więcej o producencie na stronie: www.batr.com.pl) – To zasługa połączenia szkła o wysokiej przejrzystości i szkieletu z aluminiowych profili, barwionych metodą anodowania na srebrny lub złoty kolor. W standardzie są zamki patentowe, regulowane nóżki i półki z systemem regulacji wysokości. Nie bez znaczenia są też okleiny na części drewniane, które można wybrać z szerokiej palety wzorów.

Jak się dowiadujemy u Bydgoskiego Producenta Witryn, kolejnym ważnym zagadnieniem są gabaryty eksponatów, co przekłada się na gabaryt samej konstrukcji. Żeby uniknąć przykrych niespodzianek, np. podczas wystaw, stosuje się specjalnie zaprojektowane i z unikalnym systemem produkcji profile, zapewniające witrynom stabilność.

Ważnym elementem witryny wystawienniczej czy gabloty jest odpowiednie oświetlenie. – Jesteśmy w stanie zamontować na życzenie zamawiającego każdego rodzaju oświetlenie, pionowe, poziome lub łączone – zaznaczają eksperci z firmy BATR i dodają, że nietypowe, kreatywne zlecenia to ich ulubione wyzwania.

Nie tylko dla muzeów

Trudno jednoznacznie stwierdzić, że najpopularniejszymi miejscami, gdzie spotkamy witryny i gabloty są muzea. Obecnie coraz więcej firm, instytucji, a nawet osób prywatnych decyduje się na zakup profesjonalnych konstrukcji wykonanych na zamówienie. Gabloty to przecież doskonałe miejsce do przekazywania komunikatów, choćby w szkołach, gdzie wywiesza się w nich plany zajęć, zapowiedzi, zaproszenia itd. Z kolei w witrynach prezentowane są trofea sportowe: medale, puchary, proporce. Szeroka jest też gama możliwości zastosowania gablot/witryn w biznesie. Gabloty znajdą też zastosowanie w przypadku urzędów, świątyń, organizacji pożytku publicznego, kin i szeregu różnych instytucji. W firmach można w nich pokazywać zdobyte certyfikaty, informować pracowników o ważnych wydarzeniach z życia przedsiębiorstwa, przekazywać służbowe komunikaty. Witryna to doskonałe miejsce do zaprezentowania produktów – nie tylko eksponowanych na terenie firmy, ale i w przestrzeni publicznej. Oprócz informacyjnej pełni więc ona również funkcję reklamową. A jakie zastosowanie może mieć na naszym kawałku podłogi? Witryny mogą być przydatne choćby kolekcjonerom. Jakże okazale i profesjonalnie prezentują się prywatne zbiory za szkłem w intrygującym oświetleniu.

Witryny i gabloty są coraz popularniejszym elementem przestrzeni w instytucjach czy firmach. Podnosząca prestiż estetyka, użyteczność – to atuty fachowo wykonanych konstrukcji. Wybierając je najlepiej skorzystać z oferty firmy z doświadczeniem i kreatywnie podchodzącej do indywidualnych, unikalnych czy nietypowych projektów.

2 komentarze

Dodaj komentarz