Dostawcy Internetu prześcigają się w dumnie prezentowanych możliwych osiągach połączeń. Zwykle jednak znajduje się tam gwiazdka uściślająca drobnym druczkiem, że jest to prędkość maksymalna i hipotetyczna. Jak sprawdzić prędkość Internetu? Jaką prędkość w danej chwili możemy uzyskać?
Szybkość Internetu – jakie są metody sprawdzenia łącza internetowego?
Sprawdzanie szybkości połączenia internetowego jest względnie proste. Istnieje kilka programów i stron, które mogą służyć do pomiaru prędkości połączenia internetowego. Wystarczy odwiedzić jeden z tych serwisów lub ściągnąć odpowiedni program. Aplikacja lub strona www przeprowadzi serię testów mierzących szybkość połączenia, zwykle pod względem prędkości pobierania i wysyłania danych. Uwzględniane są też tzw. pingi, czyli opóźnienia. Po zakończeniu testów program lub strona internetowa (takie jak Speed Test) dostarczy raport z wynikami. Raport ten będzie zawierał prędkość danego połączenia internetowego w megabitach na sekundę (Mbps) i kilobitach na sekundę (Kbps).
Jak sprawdzić prędkość Internetu? Po czym rozpoznać, że Internet jest dostatecznie szybki?
Porównując wyniki testu prędkości połączenia internetowego z prędkością reklamowaną przez dostawcę usług internetowych, można określić, czy otrzymuje się prędkość, za którą się faktycznie płaci. Pomocna jest też uzyskana wartość ping. Ogólna zasada jest taka, że im współczynnik ping jest mniejszy, tym lepiej. Za normę uznaje się ping poniżej 100 ms, a idealny wynik to mniej niż 10 ms. Należy pamiętać, że jest to prędkość na dany moment. Duże opóźnienia mogą wskazywać na „zapchane łącza” w godzinach szczytu czy przeciążenie lokalnej sieci. W efekcie pomiary mogą być zaniżone. Trzeba mieć na uwadze, jak bardzo różnią się od siebie wyniki podawane w megabitach i megabajtach. Obie te jednostki miary mają podobne skróty, lecz w rzeczywistości jeden megabit (Mb) równa się 0,125 megabajta (MB). Firmy z reguły podają możliwości w megabitach, gdyż wyższe wartości wyglądają bardziej okazale.