Przez biurowe przestrzenie przetacza się estetyczna ewolucja. Miejsca pracy w formie nudnych, pozbawionych żywych kolorów pomieszczeń wypełnionych praktycznymi, ale brzydkimi sprzętami to już przeszłość. Designerskie wnętrza, przestrzenie relaksu i wyposażenie spod ręki wysokiej klasy projektantów stają się normą w biurowej rzeczywistości
Nowy trend nadszedł zza oceanu. W amerykańskich firmach branży zaawansowanych technologii już dawno zauważono, że przestrzeń biurowa wysokiej jakości wzbogacona strefami relaksu ma pozytywny wpływ na pracowników. Właśnie dlatego takie firmy jak Google, Facebook czy Apple zaczęły kształtować nowe trendy w aranżacji biurowych wnętrz. Nacisk położono na tworzenie wizualnie atrakcyjnego, przyjaznego otoczenia, które sprzyja kreatywnej i innowacyjnej pracy.
Ten trend szybko rozlał się na inne branże i zaczął się upowszechniać w całym zachodnim świecie, a ostatnio także w Polsce. Co jednak warte podkreślenia nowa moda w aranżacji biurowych wnętrz nie ogranicza się do kopiowania stylistyki a la Dolina Krzemowa. Projektanci oferują obecnie bardzo bogatą gamę stylizacji biur inspirowaną zarówno dokonaniami z przeszłości (np. Bauhaus) jak i współczesnymi trendami (np. Boho, Hygge, czy skandynawski minimalizm).
Przyjrzyjmy się zatem bliżej trendom w nowoczesnej aranżacji biur.
Biuro w stylu industrialnym
Najważniejsze cechy stylu industrialnego to duża, otwarta przestrzeń wnętrz, surowe wykończenie, a także funkcjonalne i proste meble biurowe. Styl ten, kojarzony z luksusem w nowoczesnej formie, cieszy się dużą popularnością. Aranżacje, tzw. loftów, przypominają wnętrza fabryk z przełomu XIX i XX wieku. Panujący w nich unikatowy klimat, sprawia że są wyraziste i charakterystyczne. Stosowane są często w biurach z otwartą przestrzenią, pracowniach architektów i artystów.
Biuro w stylu vintage
Wnętrze biurowe w stylu vintage charakteryzuje klasyka i ponadczasowość. Istotę tego typu aranżacji stanowią detale, takie jak postarzane meble oraz dodatki stylizowane na elementy pochodzące z wcześniejszych epok. Często meble i dodatki wydają się nie pasować do siebie, ale jako całość wprowadzają miłą, sprzyjającą pracy atmosferę. Taki dobór wyposażenia staje się często inspiracją dla pracowników. Dla firmy, które pragną zaskakiwać swoich klientów swoją oryginalnością i indywidualnością, styl ten jest najlepszym rozwiązaniem.
Biuro w stylu skandynawskiego boho
Przestrzeń biurowa w stylu skandynawskiego boho jest jasna i przytulna. Takie miejsce pracy powinno być dopieszczone zarówno pod względem kolorystyki, jak i wyposażenia. Dlatego na ścianach można stosować biel i inne ciepłe barwy, a meble dobrać w innej kolorystyce, np. w szarościach. Ciepłe akcenty i łagodne punktowe światło dodają wnętrzom przytulności i sprawiają, że panuje w nich przyjemna atmosfera. To doskonały wybór w aranżacji domowego biura, ale także, np. w wydawnictwach i redakcjach.
Idealnym dopełnieniem tego typu biura jest ciekawie zaaranżowana otwarta przestrzeń – taras lub patio. Klimat i atmosferę pozwalającą na relaks stworzą markizy z naturalnych materiałów, wygodne meble i gustowny dywan zewnętrzny. Taka przestrzeń może być miejscem, w którym pracownicy podładują akumulatory, oczyszczą umysł i nabiorą energii do wydajniejszej pracy.
Biuro w stylu designerskim
W takim biurze pojawiają się elementy wyposażenia, które budzą zainteresowanie, a czasami nawet zaskakują swoim kształtem lub spełnianą funkcją. Może to być oryginalny, unikatowy fotel, niepowtarzalna lampa lub przykuwający uwagę obraz wiszący na ścianie. To właśnie wyraziste akcenty decydują o charakterze tego stylu. Ale wykorzystanie ich z umiarem podkreśla dobry smak i decyduje o ostatecznym efekcie.
Biuro w stylu Bauhaus
Styl Bauhaus, zapoczątkowany w początkach XX wieku, charakteryzuje najogólniej prosta forma współgrająca z funkcjonalnością. Aranżacje w tym stylu wykorzystuje się w przestrzeniach biurowych i publicznych, gdzie przede wszystkim stawia się na funkcjonalność. Obowiązują proste formy, przeszklenia w postaci dużych okien lub szklanych ścian, a także chromowane elementy. Najważniejsze w tej architektonicznej stylizacji jest połącznie szkła i metalu. Elementy nowoczesne i klasyczne zestawiane są z materiałami naturalnymi, takimi jak drewno, kamienie i skóra. Całość dopełnia ceramika, obrazy, rzeźby z drewna oraz różnokolorowe dywany.
Inne style aranżacji przestrzeni biurowych
Inne style wnętrz biurowych, do których należą, m.in.: biura klasyczne, z domowym klimatem, hi-tech, futurystyczne, nowoczesne, biophilic design, pop-art, chalet, kreatywne oraz wiele innych ich odmian świadczą o bogactwie możliwości w świecie projektowania biurowych przestrzeni firmowych.
Materiał powstał we współpracy z firmą Eco Efect – oferująca profesjonalne sprzątanie biur i obiektów handlowych.
5 komentarzy
arch00
17 stycznia 2022 at 11:24styl industrialny od pewnego czasu jest mocno promowany, osobiscie wole vintage
rysiaX
15 lutego 2022 at 13:43W biurze powienien byc przedewszystkim porzadek, a sam wystrój ma dla mnie drugorzene znaczenie.
Bartol
16 lutego 2022 at 09:50Vintage nie nada się w każdym biurze, styl urządzenia biura musi być przystosowany do branży, inaczej urządzi się biuro w studio tatuażu a inaczej firmy, która produkuje uszczelki.
Erensen
18 lutego 2022 at 14:45Zgadzam się, zwracam uwagę na to jak wygląda biuro do ktorego wchodzę, a pracuję jako przedstawiciel handlowy wiec odwiedzam dziennie nawet kilkanaście firm. Biuro jest wizytówką danej firmy
ricziOsowaG
25 marca 2022 at 14:24W każdym dobrze zaaranżowanym biurze powinna znaleźć się pomieszczenie, w którym odbywają się narady i burze mózgów itp. Zwykle na wyposażeniu takich pomieszczeń znajdują się urządzenia do prezentacji, stoły konferencyjne, a także monitory do telekonferencji. Niestety pracodawcy często chcą przyoszczędzić na takich salach i spotkania odbywają się w kandynie albo czymś takim, i jak w tkiej sytuacj twórczo pracować?