magazyn informacyjny

Wiadomości | analizy | opinie | ciekawostki
Home » Kiedy przez zamknięte okno wieje, szukaj uszczelek
Uszczelki do okien

Kiedy przez zamknięte okno wieje, szukaj uszczelek

Minęło lato i rozpoczęła się wietrzna jesień, która przypomniała nam o słabościach naszych drzwi i okien. Jak najlepiej je uszczelnić tak, by nie zapłacić drakońskich rachunków? W dobie galopujących cen energii to kolosalnie ważne. Czas wymienić uszczelki.

Oczywiście nie należy zapominać o naszym zdrowiu. Bądźmy szczerzy, nie każdemu służy okienna bryza, zawiewająca w plecy. Nie ma też co wierzyć samozwańczym fachowcom i ich bajkom o „naturalnej wentylacji”. Nie oszukujmy się, nieszczelne drzwi i okna oznaczają nawet do 30 procent straty ciepła w całym mieszkaniu czy budynku. Jeśli więc dodatkowo nie zostaną one dogrzane, to w perspektywie mamy długotrwałą walkę z szkodliwymi grzybami i pleśnią, które opanują pomieszczenia.

Badamy szczelność

Żeby zorientować się, skąd wieje, musimy zbadać szczelność okien. Możemy taką usługę zlecić specjalistycznej firmie, ale wydaje się, że to zbytek, choć nie we wszystkich przypadkach. Kiedy bowiem domowe sposoby nie zdadzą rezultatu, może przydać się np. badanie drzwi lub okien kamerą termowizyjną, która z pewnością wskaże miejsca, gdzie ubytek ciepła jest największy.

Tymczasem pozostańmy przy sprawdzonych, bezpłatnych metodach. We większości przypadków są one wystarczające i bezbłędnie diagnozują miejsca rozszczelnień. Musimy pamiętać, że czynności te przeprowadzamy przy zamkniętych oknach czy drzwiach. W przypadku okien należy obserwować firanę, zasłonę lub rolety. Jeśli się poruszają, odpowiedź jest prosta. Czasami wystarczy nawet przytknięcie dłoni. Inną metodą jest umieszczenie pomiędzy ościeżnicą, a skrzydłem kartki papieru. Odpowiedź uzyskamy, kiedy zacznie się ona poruszać. Pora na wymianę uszczelek.

Przyczyny i rozwiązania

  • Jakie są przyczyny nieszczelności? Można wymienić ich szereg, jednak najczęściej spotykanymi są:
  • błędy montażowe oraz zła regulacja okuć okiennych;
  • zużycie okuć okiennych podczas otwierania i zamykania okien;
  • ubytki w uszczelnieniu ościeżnicy;
  • szpary pomiędzy szybą a ramą;
  • nieszczelności pomiędzy skrzydłem, a futryną.

W zależności od przyczyny, problem można rozwiązać w konkretny sposób. Czasami wystarczy regulacja okuć okiennych, jednak w niektórych przypadkach konieczna jest ich wymiana. Jeśli zorientowaliśmy się, że wieje spomiędzy otworu ściennego i ościeżnicy, trzeba użyć pianki poliuretanowej. Później powierzchnię wyrównujemy, pokrywamy warstwą tynku, wygładzamy i malujemy farbą. Z kolei szpary pomiędzy szybą a ramą wypełniamy silikonem odpornym na temperaturę i promienie UV.

Problem pomiędzy futryną a skrzydłem

Najczęstszą przyczyną nieszczelności są nierówności pomiędzy skrzydłem a futryną. Istnieją dwa skuteczne sposoby poprawy sytuacji. Zdecydowanie droższą i wymagającą doświadczenia jest wyklejenie okien lub drzwi taśmą. To zdecydowanie metoda dla fachowców, bowiem podczas montażu taśm można bez odpowiedniej wiedzy popełnić szereg błędów.

Najprostszą metodą uszczelniania przestrzeni między skrzydłem a futryną jest wymiana uszczelek w oknach lub drzwiach. I tu dobra wiadomość dla majsterkowiczów: uszczelki nadają się zarówno do drzwi i okien drewnianych, jak i plastikowych czy pokrytych okładzinami. Na rynku znajdziemy szereg propozycji uszczelek, szeroką gamę spośród nich oferują firmy takie jak Glas Gum, Eder czy B2B. Są to m.in. uszczelki krawędziowe, wytłaczane z gumy porowatej, litej, Santoprenu, PVC i silikonu, taśmy z mikrogumy EPDM z warstwą samoprzylepną, a także płyty mikroporowate, gumowe oraz silikonowe.

Najtrwalszymi na rynku są uszczelki EPDM z gumy etylenowo-propylenowo-dienowej o wysokiej szczelności i odporności na czynniki mechaniczne lub warunki atmosferyczne. EPDM jest elastyczny, nie odkształca się, nie pęka i nie odbarwia, stosuje się go w temperaturach od – 40 do 100 stopni C.) pora na ich montaż.

Zaczynamy montaż

Wymianę czy montaż trzeba rozpocząć od przygotowania powierzchni. W przypadku drewna należy je oczyścić ze złuszczeń, ewentualnie lekko przeszlifować, a później wyczyścić płynem odtłuszczającym. Jeśli chodzi o plastik lub okładzinę wystarczy przeczyścić powierzchnię płynem z alkoholem. Teraz wystarczy zdjąć taśmę samoprzylepną z uszczelki i ją przykleić do futryny.

Ceny energii rosną i nie zapowiada się, żeby zaczęły tanieć. Warto zadbać o domowe oszczędności. Wśród nich jedną z ważniejszych jest zadbanie o to, by nie marnować ciepła. Najczęściej wystarczy po prostu wybrać odpowiednie uszczelki…

4 komentarze

Dodaj komentarz