Nowoczesna kuchnia wyszła ze schematu pomieszczenia o wyłącznie praktycznym zastosowaniu. Dziś stawia się przed nią o wiele większe wymagania – ma również pięknie wyglądać. Często trudno pogodzić prozaiczność życia i przechowywania warzyw z nieskazitelnymi, katalogowymi meblami kuchennymi. Stąd też dobrym rozwiązaniem wydaje się spiżarnia.
Spiżarnia – kiedy warto rozważyć jej zaplanowanie?
Nowoczesne aranżacje kuchni są nastawione na wysoki poziom funkcjonalności, ale też jednolitą estetykę. Szafki kuchenne, choć bywają bardzo pojemne, często nie zdadzą egzaminu, jeśli chodzi o sezonowe przetwory czy duże zapasy produktów. Potrzebę gromadzenia zasobów można zaspokoić, decydując się na zaaranżowanie odrębnej, wydzielonej przestrzeni właśnie na nie. Pewna część urządzeń kuchennych zajmuje dużo miejsca oraz bardzo często nie wpasowuje się w ogólną stylistykę pomieszczenia. Zazwyczaj także ich ciągłe wyjmowanie i chowanie z szafek jest niepraktyczne i uciążliwe. Rozwiązaniem jest ustawienie ich w spiżarce, gdzie mogą być cały czas gotowe do użycia i podłączone do prądu. Wiele osób wykorzystuje tę przestrzeń do bardziej brudzących prac kuchennych. W tym celu instaluje dodatkowy zlewozmywak. Można nawet pokusić się o osobny blat i ścianę nad nim. Powierzchnie te, zabezpieczone trwałym materiałem z powodzeniem będą służyć przez wiele lat.
Jak zorganizować spiżarnię?
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest ukrycie spiżarki za drzwiami w ciągu szafek kuchennych. Przejście jest niewidoczne i zlicowane z zabudową. Tuż za nią skrywa się niewielkie pomieszczenie, zazwyczaj pozbawione okien, idealne do przechowywania zapasów produktów. Oświetlenie jest bardzo ważne, także z uwagi na brak dostępu do naturalnego światła. Przydaje się więc mocny plafon, ale też oświetlenie robocze tuż nad blatem, o ile użytkownicy zdecydują się go zamontować. Dobrze zorganizowana spiżarnia ma wysokie regały do przechowywania słoików, opakowań z produktami czy butelek z sokami i alkoholem. Przydatne mogą być też wysuwane półki cargo. Ważne, aby w spiżarni panowała nieco niższa temperatura niż w całym domu – wówczas produkty sezonowe, takie jak ziemniaki, cebula czy papryka, na dłużej zachowają swoją świeżość. Przyda się również system wentylacyjny.