magazyn informacyjny

Wiadomości | analizy | opinie | ciekawostki
Home » Technologie wokół nas. Zalety automatyki pogodowej
obsługa techniczna budynków

Technologie wokół nas. Zalety automatyki pogodowej

Kilkanaście lat temu sama myśl o postępie technologicznym, jaki zobaczymy w 2022 roku, wzbudzałaby śmiech. Minęła już era, w której nie było smartfonów, samochody nie rozmawiały z kierowcą, płatności zbliżeniowe były mitem, a internet ograniczał się do bardzo prostych witryn. Żyjemy w czasach rozpędzającego się postępu technologicznego i dosłownie widać to na każdym kroku, Gdziekolwiek byśmy nie poszli, otaczają nas gdzieś nowinki, o których jeszcze nie mieliśmy pojęcia. Bardzo szybko wypadamy z obiegu informacji i łatwo jest nie nadążyć już za kolejnymi wynalazkami naszych czasów.

Mówiąc, że technologia nas otacza, dokładnie to mam na myśli. I to nie tylko w metaforycznym sensie, ale też dosłownym. Budynki, w których mieszkamy czy też pracujemy, są naszpikowane nowymi urządzeniami. Te sprawiają, że wszystkie czynności są o wiele prostsze. A mimo to pozostają w większości w cieniu, przez nikogo nigdy niezauważone. Jakie technologie sprawiają, że obsługa techniczna budynków stała się łatwiejsza?

Automatyka pogodowa

Tak, tytuł nagłówka to wcale nie wycięta z science-fiction fraza, ale faktyczna technologia używana w dzisiejszych czasach. Ma ona za zadanie zwiększenie oszczędności na eksploatacji nieruchomości. Przez to rozumiemy zminimalizowanie kosztów grzewczych. Jak działa? Polega na sterowaniu kotłem, by ten dostosowywał temperaturę wody do zmian atmosferycznych. Na zewnątrz jest zimno? Podgrzewamy w takim razie w środku. Upał na zewnątrz? No to minimalizujemy koszty. I to wszystko automatycznie, bez naszej ingerencji. To właśnie jeden z przykładów technologicznych dogodności, na których niewidzialność po prostu nas stać.

Tego typu sprawami zajmuje się m.in. firma alfarex, która na rynku działa już od 20 lat i stara się wprowadzać do swojej oferty najlepszej jakości nowinki. Sprawy są co prawda kosztowne. Tak jest właśnie w przypadku automatyki pogodowej. Jak się jednak okazuje, cena wykonania to po prostu inwestycja. – Koszt zaprojektowania i montażu automatyki waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Szacunkowe oszczędności, wynikające z montażu automatyki pogodowej, w perspektywie rocznej lub kilkuletniej, mogą wynieść od kilku do kilkudziesięciu procent zużycia energii cieplnej – czytamy na stronie Alfarexu.

Technologie na nas nie poczekają!

I to jest właśnie wybór, który należy do nas. Technologie są w stanie nam pomóc w codziennym życiu:: ułatwić pracę, przyspieszyć pewne procesy lub też znacząco obniżyć koszty eksploatacji. Tak jak w przypadku paneli fotowoltaicznych, automatyka pogodowa jest po prostu inwestycją. Te mają to do siebie, że zwracają się wraz z upływającym czasem. A wówczas, z zaoszczędzonymi przez nas pieniędzmi, jesteśmy w stanie iść z duchem czasu i polepszać nasze życie w zgodzie z duchem XXI wieku. A ten, jak już wspomnieliśmy we wstępie, biegnie nieubłaganie i na nikogo nie czeka. Dlatego warto zastanowić się nad tymi nowinkami i sprawdzić, czy nie omija nas prawdziwa żyła złota.

Dodaj komentarz