magazyn informacyjny

Wiadomości | analizy | opinie | ciekawostki
Home » Terapia NDT-Bobath bez tajemnic. Jakie korzyści z niej płyną?
terapia ndt-bobath

Terapia NDT-Bobath bez tajemnic. Jakie korzyści z niej płyną?

Rozwój niemowlęcia to niezwykle wrażliwy i delikatny temat tak, jak zresztą nasze pociechy – na tym etapie życia. Prawidłowa pielęgnacja dziecka od urodzenia jest szczególnie ważnym aspektem bycia rodzicem, który niestety bywa zaniedbywany. Przykładem może być już sam sposób podnoszenia niemowlęcia oraz noszenia.

Nieprawidłowa metoda może zbudować układ napięć, który później zaowocuje dalszymi problemami. Ciało niemowlaka jest niezwykle delikatną strukturą i nietrudno o stworzenie u niego niezdrowej postawy. Późniejsze diagnozy ze strony specjalistów mogą dać nam pewną podpowiedź, co należy poprawić.

Szczególną popularnością od dłuższego czasu cieszy się terapia NDT-Bobath. Przeznaczona jest dla wcześniaków i dzieci, u których stwierdzono już takie schorzenia jak np. wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe albo asymetrię ustawienia ciała. To koncepcja neurorozwojowa, która zyskała zaufanie rodziców na całym świecie.

Ocena jakości ruchów dziecka

Jedną z zalet tej metody jest jej elastyczność. Może ona zostać włączona w fizjologiczny rytm dnia naszego dziecka i skutecznie naprawia jego napięcie mięśniowe. Jak czytamy na portalu Centrum Rehabilitacji i Terapii Dziecięcej Anny Wysockiej – istotną funkcję odgrywa tutaj ocena jakości ruchów niemowlęcia. – Terapeuta nie tylko obserwuje to, co robi dziecko, ale przede wszystkim, w jaki sposób to robi. Indywidualnie dobiera do dziecka rytm i tempo ćwiczeń oraz dostarcza mu prawidłowych wrażeń sensorycznych: ruchowych, czuciowych, wzrokowych i słuchowych – dowiadujemy się z przywoływanej strony.

Korzyści i ćwiczenia metody NDT-Bobath

Terapia metodą NDT-Bobath może przynieść korzyść dzieciom, które zmagają się z szerokim spektrum schorzeń. Oprócz wyżej wspomnianych, do listy można też dołączyć pociechy z diagnozą kręcza szyi, mózgowego porażenia dziecięcego, opóźnienia ruchowego oraz szerokiego grona zespołów genetycznych. Rehabilitacja jest dodatkowo korzystna z tego względu, że opiera się na indywidualnym podejściu do pacjenta. Jako rodzic także będziemy w niej uczestniczyć, by upewnić się, że nasza pociecha uzyska prawidłowe efekty terapii.

Ćwiczenia polegają na uczeniu się poprzez wykonywanie ruchów. Co to znaczy? Otóż dziecko doświadczy aktywności z użyciem przez fizjoterapeutę tzw. punktów kluczowych. Mowa tu o takich częściach ciała jak miednica czy też barki. W ten sposób niemowlęciu promujemy zdrową aktywność przy pomocy specjalistycznych technik. Nasze dziecko nie tylko poprawi zakres swoich ruchów, ale także będzie stymulowane do prawidłowego rozwoju. A to właśnie powinien być priorytet rodzica nie tylko podczas terapii, ale także na co dzień. Pamiętajmy przecież, że pierwsze lata życia dziecka są niezwykle intensywne pod względem rozwoju psychoruchowego. Nie zaniedbujmy więc tej płaszczyzny rodzicielstwa!

2 komentarze

Dodaj komentarz