magazyn informacyjny

Wiadomości | analizy | opinie | ciekawostki
Home » Urządzamy pokój dla dziecka. Kraina wyobraźni dla naszych maluchów
Jak urządzić pokój dziecięcy

Urządzamy pokój dla dziecka. Kraina wyobraźni dla naszych maluchów

Bycie rodzicem nie jest łatwym zadaniem. Przed nowo upieczonymi opiekunami stoi wiele wyzwań, które mogą przytłoczyć w wirze codziennych wydarzeń. Jednym z milszych obowiązków rodziców jest zaprojektowanie przestrzeni dla pociechy. Pojawia się wiele pytań, na które można znaleźć wiele różnych i niezgodnych odpowiedzi. Od czego zacząć? Czego unikać? Co wymaga naszej szczególnej uwagi? Gdzie szukać porady?

Chcemy naszemu dziecku zapewnić nie tylko komfortową przestrzeń. Kluczowym aspektem jest oczywiście bezpieczeństwo. Pokoik naszego oczka w głowie będzie przecież miejscem, w którym będzie spędzać najwięcej czasu. Od drugiego roku życia zaczyna się faza nieustannej zabawy, także nasza pociecha będzie potrzebować także trochę rozrywki. Nie zapominajmy jednak także o estetyce wystroju, która będzie miała duży wpływ na komfort. Sprawdźmy zatem, na co należy zwracać uwagę i jakich błędów unikać podczas urządzania pokoju dla małego dziecka.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wybierając akcesoria i meble dla dziecka warto zwracać szczególną uwagę na kształty oraz wagę przedmiotów. Podczas gdy niemowlę nie jest w stanie – w większości przypadków – osobiście zapewnić sobie guza, starsze dzieci będą wręcz go szukać. Dlatego dobrze jest wybrać niskie łóżko, które utrudni im to zadanie. Dobrym sposobem na zapewnienie mniejszej ilości urazów jest też zabezpieczenie rogów mebli. To bardzo łatwe do zrobienia. Wystarczy wyposażyć się w tanie silikonowe nakładki. Jeśli w pokoju mamy twarde panele podłogowe przyda się miękki wełniany dywan, który uchroni kolana naszego dziecka podczas codziennych zabaw na podłodze. Ważne jest też, aby zasłony lub też firany były powieszone ponad zasięgiem rąk dziecka. Nasza pociecha może zacząć się na niej huśtać, co jest (delikatnie mówiąc) ryzykowną zabawą.

Pokój dla dziecka

To będzie kluczowa zasada bezpiecznego wystroju. Rzeczy potencjalnie niebezpieczne lub nieprzeznaczone do zabawy lepiej trzymać poza zasięgiem małych rączek. Z drugiej jednak strony zabawki i przedmioty codziennego użytku najlepiej położyć w miejscu łatwo dostępnym, a najlepiej w strefie specjalnie przeznaczonej do spędzania czasu dla naszej pociechy. Wtedy nie będzie też interesować się innymi, mniej dostosowanymi sferami swojej małej jaskini. Warto też pamiętać, że pokój dla dziecka może być nieodpowiednim miejscem do trzymania swoich roślin. Skoro już o tym mowa, dobrze jest też zwrócić uwagę na to, żeby pod oknem nie stały żadne meble. To zredukuje ryzyko związane z niepowołanymi podróżami po parapecie.

Trochę stylu nie zaszkodzi, mamo!

Skoro mamy za sobą najistotniejszą kwestię, weźmy się za coś przyjemniejszego. Wystrój będzie grał ogromną rolę w dorastaniu naszego malucha. Pokój dla dziecka powinien być strefą komfortu, odpoczynku, zabawy a dla starszych pociech – także miejscem nauki. Ważne jest więc, by nie zaniedbać estetyki pomieszczenia kosztem bezpieczeństwa oraz funkcjonalności.

Wiele osób odchodzi powoli od pokoi tematycznych, które skupiają się na konkretnych zainteresowaniach naszego dziecka. Te mogą bowiem zmieniać bardzo często i nie ma w tym nic dziwnego. Dobrze jest zatem skupić się na motywach ogólnych, które nadadzą kolorytu każdemu porankowi. Jednym z najważniejszych aspektów jest jednak oświetlenie. Musimy tutaj zadbać nie tylko o jasność pomieszczenia, ale także o nastroje, w jakie dane żarówki potrafią wprowadzić. Dobrze jest więc pomyśleć o lampach nocnych oraz osobnych lampach do nauki. Te powinny zapewnić jasne światło, które poprawi koncentrację.

Naklejki ścienne Wallandsoul

Jeśli chodzi o ozdoby, tutaj hulaj dusza, piekła nie ma. Dzieci uwielbiają być w ciekawym i angażującym je otoczeniu, dlatego warto zainwestować w parę drobiazgów. Mowa tu nie tylko o przedmiotach spełniających funkcję zabawki, ale także o dekoracjach na ścianę. Świetnie sprawdzają się naklejki ścienne dla dzieci, które ożywiają pokój i tworzą niepowtarzalną atmosferę w pokoju, jednocześnie nie zabierając ani grama przestrzeni. To bezpieczne, sprawdzone i ergonomiczne rozwiązanie, które bez problemu można zamówić w sieci a różnego rodzaju dekoracji można znaleźć całe mnóstwo. W kwestiach koloru warto dodać, że nie należy przesadzać. Zbyt barwne pokoje, kiedy nie są katalizatorem dla energii dla naszych pociech, mogą po prostu przytłaczać.

Funkcjonalność pokoju to nie przelewki!

Nasze dziecko musi mieć wszystko na talerzu. Plan pokoju powinien być więc prosty, a korzystanie z elementów wystroju w miarę łatwe. Dlatego często w poradnikach pojawia się jedna, niezwykle cenna porada: stworzenie stref dla naszego malucha. Jego “kwatera” będzie przecież miejscem odpoczynku, zabawy oraz nauki. Poświęćmy więc chwilę na to, by zaplanować dokładnie te obszary, aby dziecko również odczuło tę wielofunkcyjność pomieszczenia. Jeśli chodzi o położenie łóżka, najważniejsze jest ustawienie go w dobrym miejscu. Oczywiście unikajmy bliskości z oknem i drzwiami ze względu na możliwe przeciągi.

Niezwykle ważny jest też dobór mebli do nowego pokoju. Te muszą zaspokoić potrzeby utrzymania porządku oraz (w przypadku biurka) powinny być łatwe do korzystania. Znalezienie odpowiednich akcesoriów dla dzieci nie jest trudne, ponieważ z pomocą idą nam liczne sklepy internetowe z akcesoriami dla dzieci np. babyland.pl, coocoo.pl czy mamissima.pl. W rozbudowanych kategoriach dziecięcych możemy do woli wybierać interesujące nas przedmioty, a ogromny wybór motywów pozwoli nam pogodzić funkcjonalność pokoju z naszym poczuciem estetyki.

Najważniejsze jest jednak to, by pamiętać o najważniejszej osobie podczas planowania pokoju. To nie rodzic będzie spędzał w nim większość czasu, dlatego też warto wejść w małe buciki naszego dziecka i zastanowić nad tym, czego będzie potrzebować. Z odpowiednim przygotowaniem i włożonym trudem mamy okazję stworzyć niepowtarzalny raj na ziemi dla naszej pociechy.

3 komentarze

 • Olena

  18 lutego 2022 at 14:38

  przy urzadzaniu i remontowaniu pokoiku dla bobasa należy pamietać, by materiały których używamy były atestowane, nie zawierały szkodliwych substancji. A jesli chodzi o styl, to im bardziej kolorowo i różnorodnie tym lepiej dla maluszka

  Odpowiedz
  • Dżoy2

   22 marca 2022 at 12:09

   nie do końca się z Tobą zgodze, przesyt kolorów i zabawek to nadmiar bodźców wysyłanych do dziecka, może nie jestem specjalistą, ale wg mnie musi być zachowana równowaga.

   Odpowiedz
 • kapiTatorius

  25 marca 2022 at 14:41

  Z mojego doświadczenia wynika, że dobrym rozwiązaniem do pokoju dzieciecego jest biurko regulowane. Dzieki temu niejako rośnie ono razem z dzieckeim i wystarczy na wiele lat. Nie jest to może tani sprzęt, ale i tak wyjdzie taniej niż kupno 3 biurek w miarę jak dziecko rośnie

  Odpowiedz

Dodaj komentarz