magazyn informacyjny

Wiadomości | analizy | opinie | ciekawostki
Home » Jak przygotować kamper na wyjazd w trasę?
przygotowanie kampera do podróży

Jak przygotować kamper na wyjazd w trasę?

Zanim pierwszy raz pojechałem w trasę kamperem, zastanawiałem się, co ludzie widzą w tej formie podróżowania. Teraz już wiem i jedyne, co mogę zrobić, to polecić to każdemu

Jeśli tak jak ja skusisz się na ten rodzaj przygody, musisz wiedzieć kilka rzeczy. Poniżej zgromadziłem garść informacji, które mogą Ci się przydać podczas szykowania kampera do podróży

Plan podróży

Chociaż kamper daje wolność, to warto przemyśleć z góry pewne punkty podróży. Pierwszym błędem, jaki popełniłem, był wyjazd bez uprzedniego sprawdzenia czy zarezerwowania miejsca na kampingu. Teoretycznie możesz rozstawić się wszędzie (wyłączając parki narodowe czy działki należące do prywatnych właścicieli), to w miejscach z odpowiednią infrastrukturą będzie to o wiele wygodniejsze. Kluczowy może być na przykład dostęp do wody lub możliwość pozbycia się nieczystości bądź podpięcie do sieci elektrycznej. 

Liczba pasażerów

Wynajmując kampera lub nawet szykując się do zakupu pojazdu musisz od razu wiedzieć, z iloma osobami chciałbyś podróżować. Może się okazać, że dane auto ma homologację przystosowaną do mniejszej liczby osób niż te, które chcesz ze sobą zabrać. Ja nie miałem na szczęście takiego problemu, bo od lat podróżuję tylko z żoną, ale miej to na uwadze. Od razu możesz sprawdzić liczbę łóżek, które będziesz w stanie rozłożyć. Może się okazać, że będzie tylko jedno lub dwa podwójne. 

Ubezpieczenie auta i podróżnych

Wypożyczając kampera, możesz spodziewać się, że firma, która Ci go wynajmie, będzie oczekiwała, że wykupisz obowiązkowo stosowne ubezpieczenia. Będą one stosunkowo wysokie, gdyż firma udostępnia Ci pojazd często będący jeszcze na gwarancji, warty kilkaset tysięcy złotych. W dodatku firmy ubezpieczeniowe są pod tym względem bardzo wybredne. Oprócz ubezpieczenia auta, dobrze jest wykupić ubezpieczenie nnw, w razie gdyby doszło do wypadku. 

Sprawdzenie stanu ogólnego pojazdu

Niezależnie od tego, czy kamper jest Twoją własnością, czy tylko wypożyczyłeś go z myślą o podróży, koniecznie przyjrzyj się jego stanowi. Jest to szczególnie istotne w przypadku tej drugiej opcji, gdyż niezgłoszone usterki mogą zostać przypisane Tobie. Zrób przegląd drzwi szafek, sprzętu AGD znajdującego się w środku, oceń sprawność łóżek, ale też przyjrzyj się ciśnieniu w kołach. 

Doposażenie pojazdu w przydatne akcesoria

Wygodny pobyt na wakacjach wymaga tego, aby w kamperze znalazło się trochę przydatnych akcesoriów. Z pewnością będziesz chciał mieć własną pościel, hamak do rozwieszenia pomiędzy drzewami, sznur lampek ledowych (najlepiej na baterie), ale też ciepły koc czy zestaw naczyń. Aby zapewnić sobie wygodny dostęp do prądu, zadbaj o odpowiednią liczbę przedłużaczy i przejściówek. Przydać się mogą również mały stół i krzesła, choćby po to, aby zaprzyjaźnić się z sąsiadami na campingu. Na wszelki wypadek nie zaszkodzi mieć ze sobą mały zestaw narzędziowy do drobnych napraw czy też zapas baterii w rozmiarach pasujących do najczęściej używanych sprzętów. 

Dodaj komentarz