magazyn informacyjny

Wiadomości | analizy | opinie | ciekawostki
Home » Minecraft – przyczyny globalnej popularności
Minecraft

Minecraft – przyczyny globalnej popularności

Minecraft stał się międzynarodowym fenomenem, ale także potężną marką, generującą ogromne zyski. Produkty powiązane z grą są pożądane i rozpoznawalne przez dzieci i młodzież na całym świecie. Kultowi producenci zabawek o globalnym zasięgu dostrzegli potencjał marki, dzięki czemu w sprzedaży są produkty takie jak Minecraft Lego. 

Minecraft – gra typu free to play 

Minecraft jest grą typu free to play (f2p). Oznacza to, że w swojej podstawowej wersji jest całkowicie bezpłatna. Chociaż istnieje wersja premium, to nie różni się za wiele od podstawowego wariantu. Dlatego można cieszyć się nią praktycznie bez wydawania pieniędzy. Tytuł jest bardzo grywalny. Dzieje się tak za sprawą niespotykanej nigdzie indziej wolności działania. Z każdym przedmiotem występującym w świecie gry można wejść w interakcję. Gracz ma pełną dowolność w użytkowaniu przedmiotów, wytwarzaniu i wykorzystywaniu ich czy sprzedawaniu. Otwarty świat zachęca do eksploracji. Podzielony jest na wiele obszarów, w tym na pustynię, dżunglę, równiny i wiele innych. Młodsi gracze są skuszeni głównie zabawną formą rozgrywki, obecnością sześciennych zwierząt oraz dużym poczuciem swobody i sprawczości. Czują, że wszystko mogą, ale nic nie muszą. 

Minecraft – moc kreatywności

Prawdopodobnie najważniejszą rzeczą, która zadecydowała o globalnym fenomenie gry jest jej kreatywność. W sieci można natrafić na dosłownie setki tysięcy pomysłów na wykorzystanie wszystkiego, co występuje w grze. Gracze prześcigają się w realizacji swoich pomysłów. Pośród nich można wyróżnić gigantyczne budowle, często będące wiernymi kopiami istniejących obiektów, ale także wyimaginowanych, zainspirowanych filmami, serialami czy powieściami budynków. Gracze wznoszą także kopie prawdziwych miast. Nic nie stoi na przeszkodzie w odtworzeniu na przykład Paryża. Kreatywność nie zna granic! Pewne klocki mają przypisane funkcje, a ich odpowiednie zaimplementowanie (niczym układ scalony) może zaowocować powstaniem wirtualnej drukarki 3D czy uproszczonego komputera. 

Dodaj komentarz